Clement Cliford ny Ølstykke-træner

Ølstykkes assistent-træner Clement Cliford skal som ny cheftræner forsøge at redde de blå-gule i 1. division

Af
Af Kenneth Tanzer

 

FODBOLD: På årets sidste dag kunne Ølstykke Fodbold A/S præsentere deres nye træner for den kommende forårssæson. Valget er faldet på den nuværende assistent-træner Clement Cliford, som altså træder et skridt op af stigen i den trængte 1. divisionsklub. - I vore samtaler med Clement Cliford har han fremlagt positive strategier for at sikre spillergejst i truppen, således at vi kan forvente fortsat beståen i Viasat Divisionen. Clement kender alt til truppen, og han kender til sammensætningen af klubbens muligheder. Vi ser frem til det nye samarbejde med Clement, lyder det fra klubbens direktør Per Vingaard, som ikke lægger skjul på, at klubben har kigget på flere løsninger. - Vi kan ikke kigge længere frem end til 30. juni 2008. Derfor har vi været nødt til at se på nogle kortsigtede muligheder. Vi har talt med et par andre trænere, men de ønskede en kontrakt på mere end et halvt år. Derfor faldt vores valg tilbage på Clement Cliford, som vi allerede tidligt i forløbet havde inde i billedet, siger Per Vingaard. Clement Cliford har i halvandet år siddet på Ølstykkes trænerbænk som assistent-træner for Klavs Rasmussen, men fra mandag den 7. januar står han selv med det fulde ansvar. En udfordring, som den tidligere FCK-angriber glæder sig meget til. - Jeg vil gerne gå trænervejen, og derfor har jeg også taget et B-kursus. Jeg har været assistent-træner i noget tid, men nu fik jeg altså muligheden for at stå i spidsen for mit eget hold. Det er måske kommet tidligere end forventet, men jeg ser meget frem til det kommende halve år i Ølstykke, siger Clement Cliford, som er klar til at skabe en holdånd, der skal sikre overlevelse i 1. division.

Glæden skal tilbage

- Det bliver selvfølgelig svært, men det er bestemt realistisk at slutte over nedrykningsstregen. For mig er det vigtigt, at vi finder spilleglæden tilbage. Det skal være sjovt at komme til træning og kamp. Den gode stemning skal selvfølgelig overføres til kamp, hvor vi skal yde 110 procent. Vi skal spille vores chance, og vi har bestemt ingen planer om at smide håndklædet i ringen, siger den nye Ølstykke-træner. Ølstykke kan desuden oplyse, at Klavs Svendsen og Jeppe Hestehave har ønsket at blive frigjort fra deres kontrakter på baggrund af studier. Læs mere i morgen på www.ugenyt.dk.

Publiceret 01 January 2008 00:00

SENESTE TV