Mona Aagaard har udført et stort arbejde i ØTK, og derfor er hun blevet udnævnt til klubbens tolvte æresmedlem.

Mona Aagaard har udført et stort arbejde i ØTK, og derfor er hun blevet udnævnt til klubbens tolvte æresmedlem.

Nyt æresmedlem hos Ølstykke Tennisklub

Sekretær Mona Aagaard er blevet udnævnt som æresmedlem i den lokale tennisklub

Ølstykke tennisklub afviklede for nylig den årlige generalforsamling i Tennishallen.

Klubben er fortsat inde i en meget positiv udvikling, både med tilgang af mange nye yngre medlemmer samt et meget kraftigt stigende spillerniveau, hvilket har fået klubben til at stille hold i næsten alle turneringskategorier.

På generalforsamlingen blev formand Steen Refnov genvalgt, og som sekretær blev Lesya Hytholm indvalgt som afløser for Mona Aagaard der ønskede at trække sig efter mange års frivilligt arbejde i klubben.

Endvidere blev Maj-Britt Quitzau, Lars Lisander og Bent Rasmussen alle genvalgt og endelig blev Ebbe Ploug Sarp indvalgt som nyt medlem i bestyrelsen.

På generalforsamlingen trådte Mona Aagaard tilbage som sekretær efter mange timers frivilligt arbejde i ØTK siden 1980. Udover ØTK har Mona også udført et stort arbejde i Sjællands Tennis unions bestyrelse.

Som tak for det meget store arbejde som Mona har udført for Ølstykke tennisklub og tennissporten generelt, blev Mona på generalforsamlingen udnævnt til æresmedlem af Ølstykke Tennisklub.

Mona blev hermed det 12. æresmedlem af Ølstykke tennisklub siden klubbens start i 1934.

Publiceret 22 March 2019 09:30

SENESTE TV