Hannah Christensen og Tatiana Muennoi fra Egedal Karateklub kan kalde sig danske mestre i

Hannah Christensen og Tatiana Muennoi fra Egedal Karateklub kan kalde sig danske mestre i "Shobu ippon kamp karate". Foto: EKK

Egedal Karateklub har fået to nye Danmarksmestre

Hannah Christensen og Tatiana Muennoi fra Egedal strøg til tops i Glostrup Hallen

For nylig blev det danske mesterskab i "Shobu ippon kamp karate" afholdt i Glostrup hallen.

"Shobu ippon" er en form for sportskarate, hvor der kæmpes uden vægtklasser med tynde handsker, og hele kampen afhænger af én afgørende teknik.

Denne kampform er ikke noget Egedal karateklub normalt stiller op i, men denne gang havde to af klubbens kæmpere vist interesse for at deltage.

Hannah Christensen stillede op i kadet, mens Tatiana Muennoi deltog i junior-konkurrencen. Og man kan roligt sige, at det gik over al forventning, idet begge Egedal-kæmpere efter mange gode kampe kunne vende hjem som nye danske mestre. Tatiana opnåede desuden den ære at blive kåret som stævnets bedste fighter.

Ud over klubbens to kæmpere var Egedal Karateklub også repræsenteret ved fire officials, som med masser af erfaring styrede point. Catalina og Linda Bech Holm styrede det ene kampareal, mens Kristoffer og Peter Bech Holm tog sig af det andet. Desuden leverede klubben også stævnelægen, hvor Astrid Ammendrup hjalp til, hvis nogen kom til skade.

Publiceret 12 September 2019 06:17